salon - fotele

Meble w naszym domu to elementy, dzięki którym możemy wygodnie usiąść, odpocząć czy spożyć posiłek w odpowiedniej pozycji. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia mieszkania, a zwłaszcza salonu, jest fotel wypoczynkowy, na którym możemy usiąść przed telewizorem czy w towarzystwie naszej ulubionej książki. Jak jednak wybrać fotel, w którym będziemy czuć się dobrze jeśli na rynku dostępnych jest tyle ciekawych i niepowtarzalnych modeli mebli jak np. fotel jajo?

Dokładnie przemyśl swój zakup!

Na samym początku warto powiedzieć o tym, że najlepszym sposobem na zakup fotela wypoczynkowego jest wybranie się do stacjonarnego sklepu meblowego i sprawdzenie, który z dostępnych modeli najbardziej nam odpowiada. Tylko w ten sposób dowiemy się czy lepiej czujemy się odpoczywając w fotelu o głębokim siedzisku jak np. fotel jajo czy w popularnym ostatnio uszaku.

Na co zwrócić uwagę wybierając fotel?

Wybierając fotel do mieszkania musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiednie podparcie naszego ciała tj. przedramion, pleców oraz nóg. Ergonomia, czyli dopasowanie parametrów fotela tak, aby mógł on zapewnić każdemu człowiekowi jak najlepsze wsparcie psychofizyczne, to jedna z najważniejszych cech wygodnego fotela. Choć każdy człowiek jest inny i potrzebuje czegoś innego, to istnieją swego rodzaju uniwersalne parametry, którymi charakteryzuje się ergonomiczny fotel:

  • zarówno głębokość, jak i szerokość siedziska powinny wynosić minimum czterdzieści centymetrów, choć dla wielu osób w tym przypadku im więcej, tym lepiej,
  • oparcie fotela powinno wynosić co najmniej siedemdziesiąt centymetrów,
  • po bokach mebla powinny znajdować się podłokietniki, dzięki którym będziemy mogli odciążyć nasz kręgosłup, na skutek wygodnego ułożenia przedramion,
  • nóżki, na których opiera się fotel, nie powinny być również za wysokie, ponieważ może mieć to wpływ na całą pozycję naszego ciała podczas siedzenia.

Dodatkowym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest również materiał, z którego wykonano siedzisko. Pod wpływem ciężaru, powinien on się obniżyć o co najmniej dwa centymetry.