Wysokiej jakości protezy kosmetyczne kończyn górnych znajdziesz w Laboratorium Ortopedycznym Proteka. W ofercie są dostępne aparaty ortopedyczne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W obu przypadkach protetycy Proteki przedstawią dostępne opcje, dokładnie tłumacząc, na czym polegają różnice pomiędzy poszczególnymi produktami i pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie dopasowane do potrzeb pacjenta. W ofercie laboratorium znajdują się protezy kosmetyczne dla dzieci, które są niezwykle lekkie i umożliwiają swobodne chwytanie przedmiotów obiema rączkami. Protezy kosmetyczne kończyn górnych dla dorosłych są najczęściej wybierane ze względu na walory estetyczne – ich wygląd do złudzenia przypomina zdrową kończynę. Są wykonane z silikonu, PCV i plastiku co wpływa na ich niewielką wagę. Pozwalają na wykonywanie podstawowych czynności, jednak nie spełniają funkcji mechanicznych, takich jak np. chwytanie przedmiotów.

Rodzaje protez

Protezy można podzielić ze względu na ich funkcjonalność, miejsce amputacji oraz rodzaj zamocowania. Pierwszy podział wyróżnia protezy kosmetyczne (dla dzieci i dorosłych), mechaniczne i mioelektryczne. Podczas produkcji protez kosmetycznych największy nacisk kładzie się na jej idealny wygląd, który często jest nie do odróżnienia w porównaniu ze zdrową kończyną. Jest to idealny wybór dla pacjentów, którzy funkcjonują sprawnie pomimo swojej niepełnosprawności i zależy im na walorach estetycznych protezy, aby nie wyróżniać się z tłumu. Taki aparat ortopedyczny jest tani i lekki, ale ma ograniczoną ruchomość. Z kolei protezy mechaniczne są połączone przewodami z mięśniami, które są wyżej położone, co umożliwia kontrolę urządzenia ortopedycznego poprzez fizyczne skurcze mięśni. Pacjent odczuje zmęczenie po wykonywanej pracy, ponieważ może fizycznie czuć siłę, która była w tym celu wymagana.

Najbardziej zaawansowany typ protezy

Protezy mioelektryczne są zasilane zewnętrznie – przy użyciu elektrod odczytują sygnał mięśniowy EMG i wspomagają ruch za pomocą silników, dlatego nie wymagają od pacjenta dużego wysiłku. Użytkownik ma również większą swobodę ruchu (m.in. ze względu na brak pasków czy uprzęży) w porównaniu do innych protez. To najbardziej zaawansowany rodzaj tego typu sprzętów i jednocześnie najdroższy. Wszystkie wymienione wyżej warianty protez znajdziesz w Laboratorium Ortopedycznym Proteka.