W dzisiejszych czasach, pojęcie zrównoważonego rozwoju pojawia się na ustach Polaków coraz częściej. Wszyscy dostrzegamy bowiem konieczność zmiany naszych dotychczasowych nawyków, w celu uniknięcia katastrofy klimatycznej, z którą być może będą musiały zmierzyć się nasze dzieci.

Nie da się jednak ukryć, że inne podejście nie zawsze może iść bowiem w parze ze sprzętami, z których korzystamy na co dzień. Trudno jest sobie bowiem wyobrazić nowoczesny dom, pozbawiony klimatyzacji oraz ogrzewania. Z tego też powodu, rosnącym zainteresowaniem cieszy się poziomy wymiennik gruntowy, zapewniający optymalne warunki wewnątrz pomieszczeń, wykorzystując w tym celu powietrze, pobierane z zewnątrz budynku. W niniejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego tego typu rozwiązanie naprawdę się opłaca.

 

Powietrzny wymiennik ciepła i jego skuteczność

 

Wymiennik ciepła jest urządzeniem, umieszczanym w gruncie tuż obok budynku, na głębokości około półtora metra. Powodem jest tu fakt, że tu właśnie na tej głębokości, temperatura utrzymuje stały poziom przez cały rok, utrzymując się pomiędzy 4-7 stopniami Celsjusza. Co więcej, powietrze, pobierane z zewnątrz, sprawia, że użytkownik ponosi mniejsze koszty, związane z miesięcznym zużyciem energii. Świeże powietrze to także lepsze samopoczucie domowników.

Podstawowym rozwiązaniem są tu wymienniki rurowe, nazywane także przeponowymi. Nie gwarantują one jednak szczególnie wysokiej jakości powietrza, sprzyjając rozwojowi grzybów wewnątrz rur. Z tego też powodu, warto postawić na nowoczesny, gruntowy wymiennik ciepła płytowy, nazywany również bezprzeponowym. Powietrze, pobierane przez urządzenie, zachowuje kontakt z gruntem, co sprzyja mniejszemu stężeniu wilgoci oraz lepszej wymianie ciepła.

 

Powietrzny wymiennik ciepła jako integralna część nowoczesnego, energooszczędnego budynku

 

Pamiętajmy, że każdy wymiennik ciepła jest urządzeniem, stanowiącym integralną część naszego domu. Z tego też powodu, konieczne jest tu odpowiednie zaprojektowanie całej instalacji, w celu uniknięcia wszelkich nieprawidłowości oraz kosztownych poprawek. Prawidłowy montaż z pewnością sprawi, że nasz dom stanie się znacznie przytulniejszy, zaś miesięczne rachunki – zauważalnie niższe. Niewątpliwym atutem nowoczesnych, poziomych wymienników gruntowych jest tu możliwość obsługi urządzeń za pomocą specjalistycznego interfejsu. Intuicyjna obsługa sprawia, że praktycznie każdy domownik będzie w stanie skonfigurować pracę instalacji. Nowoczesne wymienniki odznaczają się przy tym dużą odpornością na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Ich praca nie wywiera również negatywnego wpływu na środowisko naturalne, co czyni je znakomitym elementem wyposażenia domów, stawiających dodatkowo na odnawialne źródła energii.