Kabiny prysznicowe to rozwiązanie, które już od dłuższego czasu stanowi znacznie popularniejszą alternatywę dla klasycznych wanien. Ciężko jest się temu zresztą dziwić – prysznic nie wymaga od nas bowiem każdorazowego siadania w nim, co czyni go znacznie przystępniejszym dla osób starszych oraz niepełnosprawnych. Nie inaczej jest też w przypadku tych z nas, którzy prowadzą aktywny lub zabiegany tryb życia. Kabina sprzyja bowiem szybkim kąpielom, bez czekania na częściowe wypełnienie jej wodą. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie to wymaga od nas dobrania odpowiedniego sprzętu łazienkowego. Mowa tu przede wszystkim o baterii prysznicowej, stanowiącej podstawę eksploatacji kabiny. Oto, co powinniśmy wiedzieć na jej temat.

 

Sposób montażu

 

Na rynku dostępne są dwa typy baterii prysznicowej – natynkowa i podtynkowa. Bateria natynkowa to rozwiązanie znacznie tańsze, niewymagające kucia ścian. Minusem jest tu jednak większa ilość zajmowanego miejsca, a także gorsza estetyka, jeśli jesteśmy zwolennikami minimalizmu. Dodatkową zaletą jest tu z kolei fakt, że w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń, wymiana elementów w baterii natynkowej jest znacznie prostsza, niż w przypadku jej dyskretniejszego odpowiednika. Baterie podtynkowe skrywają z kolei większą swoją część w ścianie, pozostawiając na widoku jedynie wylewkę, maskownicę oraz dźwignię regulacji temperatury. Dzięki temu, łazienka pozostaje spójniejsza wizualnie, zaś pomieszczenia o małym metrażu zyskują więcej wolnej przestrzeni.

 

Istotne parametry baterii prysznicowych

 

Wybierając baterię prysznicową dla naszej łazienki, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania jej głowicy. Element ten musi być bowiem szczelny oraz zapewniać wygodną regulację temperatury. Jeśli zależy nam z kolei na dyskrecji, możemy zdecydować się na zakup głowicy, wyposażonej w specjalne sitko. Wyciszy ono bowiem lecącą wodę, gwarantując, że podczas bardzo wczesnych kąpieli nie obudzimy pozostałych domowników. A jeśli poszukujemy czegoś naprawdę komfortowego, znakomitym wyborem okaże się tu głowica termostatyczna, utrzymująca stałą temperaturę wody podczas kąpieli.