Na pierwszy rzut oka to niepozorne narzędzie, które przyda się do odkręcania czy dokręcania rozmaitych elementów. Jednak w praktyce klucze nastawne mają wiele zastosowań i wykorzystywane są zarówno przez budowlańców, monterów, hydraulików, elektryków, jak i wiele zwykłych osób, które posiadają je w swojej skrzynce z narzędziami. I trudno się temu dziwić!

Angielski, francuski a może żabka? Różne rodzaje kluczy nastawnych

Dla wielu osób klucze nastawne są niezbędnym narzędziem z uwagi na fakt, że posiadają specjalny mechanizm, który pozwala na dostosowanie szerokości rozstawu szczęk do danego przedmiotu. To pozwala wykorzystywać tego rodzaju klucz przy pracach na śrubach, rurach czy nakrętkach, które mają różne rozmiary.

Kupując klucze nastawne trzeba pamiętać, że mamy rozmaite rodzaje tego narzędzia. I tak np. możemy wyróżnić np. klucze angielskie, francuskie, Szwed, Żabka, samozaciskowe, do rur, hakowe czy z grzechotką. Różnią się one od siebie m.in. ułożeniem szczęk. W przypadku klucza francuskiego są one jedna pod drugą i przypomina on młotek, zaś np. klucz hakowy, jak nazwa wskazuje, przypomina hak ze względu na ułożenie szczęk. Z kolei klucze do rur lub hydrauliczne są wyposażone w specjalne ząbki, które pozwalają dokładniej zacisnąć dany element, by nie wyślizgnął się z klucza.

Jak wybrać najlepsze klucze nastawne?

Decydując się na klucze nastawne pamiętajmy, że w pierwszej kolejności powinny one być dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb i wymagań. Dlatego też warto zastanowić się, do czego przede wszystkim możemy wykorzystywać klucze nastawne, aby następnie dobrać odpowiedni rodzaj tych narzędzi. W dalszej kolejności zwracajmy uwagę oczywiście na jakość wykonania kluczy. Warto postawić na takie, które posłużą nam przez długie lata i nie będziemy narzekali, że zaczynają się szybko luzować. Jeśli chcecie postawić na odpowiednie klucze nastawne, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu.