Po koce sięgają wszyscy bez względu na wiek. Służą do ogrzania dzieci, nastolatków, osób w kwiecie wieku, jak i seniorów. Stąd też producenci oferują nam szeroką gamę koców, które mają różne wymiary, kolorystykę, wzornictwo oraz uszyte są z różnych materiałów. W większości przypadków mamy do czynienia z włóknami syntetycznymi, które co prawda wyglądają bardzo efektownie i są miłe w dotyku, ale ich wadą jest to, że nie przepuszczają powietrza, elektryzują się i mówiąc w największym uproszeniu – nie są przyjazne skórze. Zupełnym przeciwieństwem są koce wełniane, wykazujące całe mnóstwo pozytywnych właściwości i będące tak ciepłe, jak żadne inne.

Koce syntetyczne a z naturalnej wełny

Zatrważające jest to, że szukając kocyka dla niemowlaka w każdym sklepie znajdziemy śliczne kocyki, które poza ładnym wyglądem nie mają w sobie żadnych innych plusów. Przykładem są popularne koce z minky, które szyte są z poliestrowej mikrofibry, charakteryzującej się tym, że jest wyjątkowo puszysta i miękka oraz może mieć wytłoczone różne wzorki, na przykład kropeczki czy serduszka. I wielu rodziców daje się złapać na ten śliczny wygląd, zapominając o tym, że najważniejsze są właściwości danej tkaniny, która powinna być przyjazna delikatnej skórze maluszka. A minky ze stuprocentową pewnością taka nie jest. Do jej największych wad możemy zaliczyć to, że nie przepuszcza powietrza, blokując możliwość odprowadzania wilgoci. To z kolei sprawia, że pod takim materiałem nie tylko się pocimy, ale też jest to doskonałe środowisko do rozwoju wszelkich bakterii… 

Słowem wstępu poruszyliśmy temat tego, jakie koce powinniśmy omijać szerokim łukiem. To teraz przejdźmy do omówienia tego, co jest dla nas zdrowym i bezpiecznym okryciem. Z czystym sercem możemy każdemu, nawet alergikowi, polecić koce wełniane. Są miękkie, przyjemne w dotyku i stanowią najlepszy wybór dla dziecka, jak i osoby dorosłej. Po wełnianym kocem czy pledem na pewno się nie spocimy, ale też nie zmarzniemy.

https://www.moyha.com/kolekcja/koc-welniany

Właściwości wełnianych koców

Koce wełniane głównie kojarzone są z tym, że uchodzą za wyjątkowo ciepłe. I choć jest to jak najbardziej prawda, to lista korzystnych właściwości, jakimi odznaczają się włókna wełniane jest o wiele dłuższa. Na pewno wśród największych zalet wełny należałoby wymienić to, że jest ona higroskopijna. A zatem doskonale radzi sobie z wchłanianiem wilgoci, a jednocześnie pozwala utrzymać optymalną temperaturę, czyli taką, która sprawi, że będzie nam ciepło, ale nie będziemy się pocić. Z uwagi na to, że wełna zawiera w sobie lanolinę, to też nie osadza się na niej kurz. Mówiąc obrazowo, lanolina odpycha roztocza, dzięki czemu wełniane koce są wręcz stworzone dla alergików. Będą też doskonałym prezentem dla osób cierpiących na reumatyzm, ponieważ pozwalają utrzymać stałą temperaturę ciała. Co więcej wełnie przypisywane są właściwości pozwalające pobudzić krążenie krwi. 

Stylowe okrycie z wełny

Wełna jest materiałem, z którego możemy uszyć koce w dowolnych wzorach. Tym samym jesteśmy w stanie stworzyć koce wełniane, które nie tylko będą praktyczne, ale też bardzo designerskie. Obecnie wełniane pledy to prawdziwy hit, jeśli chodzi o przykrycia łóżek sypialnianych. Inspirując się wnętrzami urządzanymi przez projektantów możemy przewiesić pled przez oparcie sofy, narożnika czy krzesła, co będą wyglądało niezwykle stylowo. Tym samym jeśli odpoczywamy pod kocem i usłyszymy nagle dzwonek do drzwi, to nie musimy w pośpiechu składać i chować go do szafy. Bo rozłożony na sofie czy też fotelu będzie prezentował się niezwykle designersko.