Każdemu z nas, bez względu na lingwistyczne kompetencje, może przydarzyć się lapsus lub poważniejszy błąd. Mało tego, niektóre z nich popełniamy często i regularnie. Oto kilka najpopularniejszych.

Dziś jest trzynasty kwiecień…

Jak to możliwe, skoro jest tylko jeden kwiecień w roku? Taka forma ma sens wyłącznie wtedy, gdy liczymy kwietnie i mówimy o trzynastym kwietniu w trzynastym roku z rzędu. Kiedy jednak podajemy datę, stosujemy uproszczoną formę frazy „trzynasty dzień kwietnia”, a więc mówimy: trzynasty kwietnia.

…dwutysięcznego osiemnastego roku

To błąd wręcz nagminny, prawdopodobnie dlatego, że raptem osiemnaście lat temu był rok dwutysięczny i ta wymowa weszła nam w krew. Prawdą jest jednak, że mamy rok dwa tysiące osiemnasty.

Czy cytat zapisujemy w cudzysłowiu?

Zdecydowanie nie, choć mówi tak większość z nas. „Cudzysłów” to połączenie „cudzy” oraz „słowo”, i mimo że mianownik brzmi nieco inaczej, odmiana pozostaje ta sama – w cudzysłowie.

Nie idź po najmniejszej linii oporu!

No właśnie! Zanim powiesz, zastanów się, co masz na myśli. Kto tu jest najmniejszy, linia czy opór? Zdecydowanie ten drugi! Idź po linii najmniejszego oporu, a dojdziesz dalej niż inni.

Czy to wypadło przekonywująco?

Nie przekonywująco, a przekonywająco, wszak chodzi o słowo „przekonywać”, nie „przekonywuć”. Dla zwolenników litery „u” jest druga poprawna forma: przekonująco. Te dwie są poprawne… i żadna inna!

Czy czujesz się przekonany do poprawnych form błędnych fraz, które słychać zewsząd na co dzień? Mamy taką nadzieję.