Planując zakup łóżka do dziecięcego pokoju, warto postawić na naturalne materiały. Zwłaszcza że w pierwszych latach życia dziecko dużo czasu spędza w łóżeczku.

Jeden z najlepszych materiałów na dziecięce łóżeczko to naturalne drewno. Decydując się na zakup łóżka z drewna, do wyboru będziemy mieć meble wykonane z drewna brzozowego, bukowego lub sosnowego. Łóżeczko sosnowe będzie tańsze od łóżek brzozowych i bukowych, co nie oznacza, że gorsze. To dobry i ekologiczny wybór dla malucha.

Uwaga na kleje i lakiery

Drewno sosnowe to materiał, który dobrze poddaje się w procesie produkcji. Do tego jest ono dostępne w wystarczających ilościach w naszych lasach, a jego miękkość powoduje łatwość obróbki. Na co zwrócić uwagę, kupując łóżeczko sosnowe? Warto sprawdzić, czy nie ma widocznych sęków. Trzeba też pamiętać, że pod wpływem promieni słonecznych drewno sosnowe ciemnieje. Jeśli nie bardzo podoba nam się ten proces, możemy postawić na łóżeczka sosnowe malowane. Kupując łóżko, koniecznie zapytaj sprzedawcę, jakie lakiery i farby zostały użyte przy wykańczaniu tego konkretnego modelu. Oczywiście najlepiej wybrać lakiery i farby na bazie wody. Takie nie będą powodować reakcji alergicznych i są w pełni bezpieczne dla dzieci. Po przywiezieniu i rozpakowaniu w domu łóżeczka upewnij się, że nie czujesz zapachu alkoholu, który może świadczyć o użyciu lakierów na bazie nitrogliceryny. Ten zapach jest charakterystycznie ostry i nie wietrzeje nawet przez 20 minut po otwarciu opakowania.

Ważne przy zakupie łóżka dla dziecka

Przy wyborze łóżeczka dziecięcego zwróć uwagę na jego wymiary. A konkretnie na wymiary podstawy pod materac. W Europie standard to 120×60 cm. Jeśli wybierzemy łóżko większe, może być trudno dobrać do niego materac i pościel. Łóżeczko dla niemowlęcia powinno mieć co najmniej trzy wysokości podstawy pod materac. Z czasem, kiedy dziecko rośnie, trzeba ją opuszczać niżej, aby zapobiec ryzyku wypadnięcia dziecka z łóżeczka. Jeśli decydujemy się na model z szufladą, upewnijmy się, że szuflada ma pokrywę, która chroni przed zbieraniem się kurzu. Jeżeli w wybranym łóżeczku jest szuflada bez pokrywy, warto rozważyć zakup komody.