Energia elektryczna to w dzisiejszych czasach standard, do którego dostęp ma praktycznie każdy. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, jak to się dzieje, że w naszych gniazdkach znajduje się prąd, co to jest rozdzielnia i jak przebiega cała instalacja. Często jest tak do momentu aż nie zacznie się coś dziać. W sytuacji awarii zaczynamy bardziej interesować się tematem elektryczności. Podobnie jak wtedy, kiedy decydujemy się na wymianę instalacji. Jednak w tym artykule głównie chcemy skupić się na rozdzielniach elektrycznych. Czym są i jakie jest ich zadanie?

Rozdzielnice licznikowe – jakie jest ich zastosowanie?

Na początku wyjaśnijmy to, czym są rozdzielnie. Otóż rozdzielnia elektryczna licznikowa, nazywana bywa też szafkową lub skrzynkową i służy do montowania w nich liczników – jednofazow6ych oraz trójfazowych. Głównym zadaniem, jakie ma pełnić rozdzielnia jest zabezpieczenie i tym samym ochrona liczników przed działaniem niekorzystnych czynników, takich jak wilgoć czy promienie słoneczne. Ponadto za sprawą rozdzielni, liczniki są zabezpieczone przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, jak również piaskiem oraz pyłem. To wszystko przyczynia się do bezawaryjnej pracy liczników i sprawnej instalacji, która może służyć nam przez wiele lat. Wybierając rozdzielnie, warto tylko zwrócić uwagę na to, jak jest ona wykonana. W sklepie internetowym Nowa Elektro mamy duży wybór rozdzielni https://nowaelektro.pl/rozdzielnie-licznikowe/ – dostępnych „od ręki” i w bardzo atrakcyjnych cenach.

Wysoka jakość rozdzielni elektrycznej

Zarówno rozdzielnia elektryczna w domu, w biurze, zakładzie produkcyjnym czy też każdym innym miejscu powinna być wykonana z solidnych materiałów. Tylko to zagwarantuje nam, że będzie ona doskonale spełniała swoje zadanie i nie będzie wymagała po krótkim czasie wymiany. Jedną z ważniejszych kwestii jest to, żeby rozdzielnia była wykonana z takiego metalu, któremu nie są straszne warunki, jakie panują na zewnątrz. Dotyczy to rozdzielni montowanych natynkowo, jak i podtynkowo. Na etapie wyboru warto zwrócić też uwagę na sposób ich zamykania. Producenci oferują bowiem rozdzielnie licznikowe na zatrzask oraz na zamek. Dodatkowo występują modele z szybką oraz takie, które są jej pozbawione i całe drzwiczki wykonane są z metalu. Z racji tego, że rozdzielnie mają nam służyć przez długi czas, to polecamy zastanowić się nad tym, jaki wariant będzie najlepszy, aby być w pełni zadowolonym z dokonanego zakupu. A kiedy już będziemy pewni co do decyzji, wtedy możemy przystąpić do złożenia zamówienia.