Świąd psychogenny to jednym z rodzajów chorób dermatologicznych. Mogą mieć one różną etiologię. Zazwyczaj jest ono bakteryjne, pasożytnicze, wirusowe, alergiczne, ale także na tle nerwowym. Jak leczy się świąd psychogenny?

Czy stres może być przyczyną świądu psychogennego?

Zła kondycja psychofizyczna, długotrwały stres może być przyczyną wystąpienia depresji. U osób borykających się z nerwicą skóry objawy nasilają na skutek różnych czynników psychospołecznych i istniejących zaburzeń psychicznych. Zdarza się, że poza tradycyjnymi jej objawami związanymi ze spadkiem nastroju, zniechęceniem pacjenci mogą uskarżać się na dolegliwości skórne określane mianem świądu psychogennego. Objawem choroby jest nieprzyjemne uczucie swędzenia skóry. Źródłem świądu mogą być podrażnienia włókien nerwowych w efekcie zaistniałych bodźców mechanicznych, chemicznych, termicznych lub elektrycznych.

Jak leczy się świąd psychogenny?

Świąd psychogenny powinien być leczony pod okiem specjalisty. Często bowiem poza lekami antyhistaminowymi, czy też preparatami do stosowania na skórę, niezbędne będzie podanie środków specjalistycznych od lekarza psychiatry, stosownie do źródła problemu. Niezwykle ważna jest w przebiegu leczenia właściwa higiena, unikanie mydeł zapachowych, silnych środków piorących, kosmetyków, które mogą nasilać objawy. Szybką ulgę w przypadku świądu psychogennego obserwuje się u pacjentów, którzy stosują na wspomniane dolegliwości puder w płynie. Jego unikalny skład niweluje zapalenie skóry. Zawarta w nim benzokaina działa miejscowo znieczulająco, a lewomentol powoduje miejscowe uczucie chłodu i działa przeciwświądowo. Co istotne lek ten może być stosowany u pacjentów w każdym wieku.

Niezwykle ważne jest w przypadku występowania swędzącej wysypki właściwe rozpoznanie przyczyny problemu. Jeśli mówimy o świądzie psychogennym, to jego rozpoznanie następuje zwykle po wcześniejszym wykluczeniu zmian i chorób ogólnorozwojowych.