Chociaż odkurzacze centralne są urządzeniami znacznie bardziej nowoczesnymi, niż ich tradycyjne odpowiedniki, ich eksploatacja w dalszym ciągu wymaga od nas regularnego ich czyszczenia. Ponieważ odkurzacze za każdym razem zasysają spore ilości zanieczyszczeń, z czasem wewnątrz instalacji mogą pojawiać się zatory. Ich obecność sprawia z kolei, że wydajność urządzenia znacząco spada, pomimo regularnie wymienianych worków i czyszczonych filtrów. Jak się jednak okazuje, utrzymywanie czystości wewnątrz instalacji centralnego odkurzania nie jest czynnością trudną. W niniejszym artykule przybliżymy Wam wszystkie najważniejsze kwestie, związane z utrzymywaniem odkurzaczy centralnych w optymalnym stanie.

Kulki czyszczące

Nowoczesny system centralnego odkurzania to dokładnie zaprojektowana konstrukcja, odznaczająca się znakomitą odpornością na powstawanie szkodliwych zatorów. Rury, wykorzystywane w tego typu rozwiązaniach, wytwarza się bowiem z wysokiej jakości materiałów antystatycznych. Dzięki temu, zasysane zanieczyszczenia nie są w stanie przylegać do ich wewnętrznych ścian. Czasem jednak zdarza się, że wewnątrz instalacji dochodzi do tworzenia się blokad, zmniejszających siłę ssania. Z tego też powodu zaleca się regularne stosowanie specjalnych kulek, które ułatwią przepchnięcie zaklinowanych zanieczyszczeń. Rozwiązanie to może być stosowane kilkukrotnie, bez ryzyka nieumyślnego uszkodzenia odkurzacza.

Worki i filtry

Jak wspominaliśmy na wstępie, także i te elementy wymagają od nas właściwej eksploatacji, jeśli zależy nam, aby nasza instalacja centralnego odkurzania działała bez zarzutu. To, jak często należy wymieniać worki, zależy przede wszystkim od ich pojemności. Generalna zasada mówi jednak, że stary worek powinno wymienić się na świeży po około 3-4 miesiącach. To niezwykle istotne, ponieważ charakter pracy odkurzaczy centralnych sprawia, że wielu użytkowników zapomina o regularnym zaglądaniu do jednostki centralnej. Równie istotne dla prawidłowego działania naszego systemu centralnego odkurzania są także filtry. Elementy te nie wymagają od nas co prawda tak częstej wymiany, co worki, lecz w dalszym ciągu zaleca się regularne oczyszczanie ich z zanieczyszczeń. Zapobiegniemy w ten sposób obniżeniu wydajności odkurzacza, co pozwoli nam na dalsze cieszenie się wygodniejszym sposobem sprzątania.