Zaciskarka do profili jest podstawą pracy montera suchej zabudowy. Niezależnie od firmy czy ceny, mają jedno zadanie do spełnienia – połączyć dwa profile do suchej zabudowy. Można powiedzieć, że jest to narzędzie bardzo przydatne w pracy montera suchej zabudowy. Przydatne jest najbardziej przy wykonywaniu różnego rodzaju zabudów. Równie dobrze sprawdza się również przy wykonywaniu ścian czy przedścianek wolnostojących. 

 

Wysokiej jakości zaciskarka do profili powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu nawet po wielu latach użytkowania spełniać będzie swoje podstawowe zadania. Godne polecenia są zaciskarki o stalowej konstrukcji, które dodatkowo mają rękojeść pokrytą specjalną powloką antypoślizgową. W dużej mierze to właśnie narzędzia tego typu zapewniają komfortową i szybką pracę. Najprościej można powiedzieć, że połączenie dwu profili następuje po przebiciu ich bolcem (przebijakiem) zaciskarki z jednoczesnym zagięciu blachy do wewnątrz profila.

 

Aby wybrać dobrą zaciskarkę do profili warto zwrócić także uwagę na to, jaką maksymalną grubość profili będzie można połączyć. W większości pracach w zupełności wystarczą zaciskarki, które poradzą sobie z profilami stalowymi o grubości do 0,8 mm. Stempel jak i również sama matryca powinna być wykonana w całości z wytrzymałej stali GR15, która w swojej klasie nie ma sobie równych. Jeżeli chodzi o samą głowicę, to można postawić na narzędzia, które w całości wykonane są ze stopu Al-Ti, czyli stopu aluminiowo-tytanowego. Wzmocniona stal może pochwalić się bardzo dużą odpornością na korozję.

 

Na rynku dostępne są zaciskarki do profili budowlanych, które mają specjalny wyprofilowany stępień oraz zaciskarki do ręcznego kształtowania blach, które wyróżniają się szerokimi szczękami. Godne uwagi są modele, które od wewnętrznej strony mają karbowane szczęki, dzięki którym można w wygodny sposób trzymać blachy podczas ich wyginania.